Jak producenci oszukują na MAKARONIE JAJECZNYM?

Top wideo

Jeśli kupujesz makaron jajeczny, sprawdź, czy jaja w nim zawarte są naturalne i świeże. Często zastępuje się je tańszym suszem z ryb, wapnem, kurkumą lub starymi zepsutymi jajami. Podstawowym sposobem, by uchronić się przed oszustwem, jest wąchanie makaronu przed ugotowaniem. Jego zapach powinien być neutralny i nie pachnieć zepsutym jajkiem.

Mąka w połączeniu z wodą ma bladożółty kolor, dlatego zaniepokoić powinna nas zbyt intensywna barwa jajecznego makaronu. To znak, że producent do produktu dodał kurkumy, która jest popularnym barwnikiem.

Jeśli na opakowaniu widzimy napis dwu-, trzy- lub pięciojajeczny, to znaczy, że właśnie tyle jaj zużyto podczas produkcji na każdy kilogram mąki. Pamiętajmy, że każdy ich dodatek sprawia, że makaron jest bardziej kaloryczny oraz szybciej się rozgotowuje. Najmniej kaloryczne są kluski gotowane al dente.

Źródło: TVN Style

Źródło zdjęć: Shutterstock

Komentarze (35)

Gość 22.01.2018 17:10 Zgłoś
Kupiłam makaron i rozpakowałam go w sklepie powąchałam i z moich oględzin
Gość 17.10.2017 12:32 Zgłoś
makaron opisano jako 4-jajeczny oznacza 4 jajka na 1 kg mąki. Jajka dodawane są ze względów technologicznych, by lepiej związały białka glutenowe, kurkuma to przyprawa, neutralna , dodaje koloru, najlepiej kupowac makaron z semoliny, (kaszka/ maka ) z pszenicy durum
Gość 09.08.2015 11:58 Zgłoś
Z tego wynika że w mojej rodzinie powinny być same grubasy...u nas co niedzielę je się makaron robiony przeze mnie a na każde 100 gram mąki tortowej daję 1 jajko...czyli w kilogramie mąki mam 10 jajek...niedługo zapewne umrzemy wszyscy z otyłości...ale wolę to niż "zdrowy" makaron ze sklepu...
puff 26.04.2015 21:40 Zgłoś
Ależ ona trzepie dziobem i trzeszczy!
zagłoba64 26.04.2015 16:42 Zgłoś
Przepis na makaron czterojajeczny: cztery jaja, tona mąki
anka 26.04.2015 00:08 Zgłoś
Zgadza się na mące durum i bez jajek to jest prawdziwi makaron!
MK 25.04.2015 20:58 Zgłoś
Nie stujmy biernie. Weżmy sprawy w swoje ręce i zacznijmy działać. Ślijmy do wszystich instytucji petycje, zapychajmy im skrzynki mailowe. Zmuśmy wszystkie instytucje rządowe by przywróciły receptury z tak nielubianego Komunizmu. Makaron powinien zawierać mąkę+jaja, wędliny do 10% wody 90% mięsa sól i przyprawy Kefiry- mleko swieże+ kultury bakterii. Chemicznym jedzeniem karmiłabym wszystkich rządzących by mieli srajdę bo oni nie jedzą tego co każą nam jeść. Umówmy się wszyscy razem i o jednej godzinie ślijmy im petycje. CO WY NA TO?>
Gość 25.04.2015 19:55 Zgłoś
OD CZEGO SA PEOWSKIE URZEDY KTORE NIE UMIA ZAPEWNIC ODPOWIEDNIEJ KONTROLI, OD CZEGO JEST SEJM I INNE INSTYTUCJE.CZY NIE MOZE SIE TYM ZAJAC JAKIS TAM KWIATKOWSKI CZY MUCHOLAP KONTROLOWAC SKLAD CO JAKIS CZAS I WALIC POTEZNE KARY ZA NIE DOTRZYMA.Producenci ktorzy nie dotrzymuja jakosc produkcji winni byc ukarani a ich nazwiska podane do publicznej wiadomosci z zaleceniem nie kupowania ich produktow A NIE TYLKO POLOWAC NA KIEROWCOW.
Gość 25.04.2015 18:01 Zgłoś
Ale na producentów nie ma kar,produkują co uważają że dzięki reklamie ludzie kupią.Dlaczego produkcję żywności nadzorują weterynarze a nie np.SANEPID!Bo producenci wiedzą że SANEPID sprawdza więcej.Dlatego jest od higieny i czystości rąk a nie od sprawdzania jakości użytych produktów---śmierdzi to normalne-ale jak się doda konserwantu to zapaszek zniknie!Polecam producentów puszek rybnych i mięsnych!A szczególnie różnych sałatek i pasztetów o zawartości 00,1% mięsa.
babcia 25.04.2015 14:47 Zgłoś
Makarony jajeczne- nie interesuje mnie adente włoskie, to nie historyczna bajka mojego żołądka. Ta historyczne pochodzenie mojego żołądka to makaron jajeczny !!! Najlepszy był robiony z mąki i świeżych jaj , prosto z kurnika, lub kupionych na targu. I ile jajka zabrały mąki, tyle było makaronu, może odrobinke wody. Taki makaron moja babcia (rocznik 1898r) nauczyła się robić od swojej mamy, taki makaron robiła moja mama ( rocznik 1925), taki makaron robię ja i wychowałam na nim dzieci, a teraz wychowuję wnuki. I gotuję- żadne aldente, ale normalnie, do zjedzenia . Może ktoś lubi mąkę z wodą, ja nie. I o dziwo nikt nie ma problemu z nadwagą, ale my jemy, a nie żremy :)
cwany 25.04.2015 14:03 Zgłoś
Ja czytam skład na opakowaniu. Jak widzę tam pozycję "stare, zepsute jaja" to nie kupuję. Proste? Proste. Trzeba tylko ruszyć głową.
Gość 25.04.2015 13:40 Zgłoś
Najlepszy ,zdrowy i nie oszukany to jest makaron własnego wyrobu .Proszę przeczytać składniki .Samo za siebie mówi czym nas karmią ? Tu nie trzeba wąchać i komentować.Tak naprawdę to niema już żywności zdrowej ,ekologicznej w sklepach .
Gość 25.04.2015 13:15 Zgłoś
Kurkuma to zwykły barwnik uzywany w produktach spozywczych jak makarony ,lody itd.
Gość 25.04.2015 10:20 Zgłoś
no jasna ch...a, niech się wreszcie solidnie prawo weźmie za te oszustwa, jawne trucie ludzi przez przemysł, potem wydawanie fortuny na leczenie.......także z państwowej kasy,
Gość 25.04.2015 10:05 Zgłoś
producenci dają odpowiednią ilość jaj na tonę mąki - tak oszukują
olo 25.04.2015 09:42 Zgłoś
janie mogę pojąć ze mamy sprawdzć czy nas nie oszukano na mięsie ,cieście ,chlebie makaronie i wielu innych produktach,za kazde naruszenie normy kazdy producent powienien zaplacić horendalne kary a w zasadzie jego prezes i kierownicy.i wtedy nie musiałbym się obawiać że dany towar odbiega od normyi za kazdym razem sparadzać czy kotlet ,chleb,makaron i inne sa zrobione tak żeby mnie nie otruć czy spowodawć inne dolegliwości jak nap choroba czy stres .

Pokaż następne komentarze