Komosa ryżowa i amarantus, czyli pseudozboża

Top wideo

Królują na sklepowych półkach z ekologiczną i dietetyczną żywnością. Czemu są tak zdrowe? Komosa ryżowa i amarantus to tzw. pseudozboża, zawierające duże ilości skrobii i dobrze przyswajalnego białka roślinnego. Są też niezwykle sycące. Polecane są osobom na diecie i uprawiającym sport. 

Komosa ryżowa znana jest od setek lat. Do Polski przywędrowała jednak stosunkowo niedawno. Zawarte w niej białko jest przyswajalne aż w 85 proc. Oprócz niego ma również pełen zestaw aminokwasów egzogennych, których organizm nie jest w stanie sam wyprodukować. Jest polecana weganom i wegatarianom ze względu na dużą zawartość lizyny (odpowiedzialnej za budowę chrząstek). To również doskonały element diety osób starszych i uprawiających sport.

Amarantus uprawiany jest w Polsce od 20 lat. Mało kto wie, że nasz kraj należy do jego największych producentów w całej Europie. Oprócz białka i aminokwasów jest również źródłem dobrze przyswajalnego żelaza. Występuje w formie mąki oraz ziaren normalnych i ekspandowanych. Jest bardzo sycący. Nie zawiera glutenu, a produkowana z niego mąka to doskonały zamiennik jajek - świetnie nadaje się do wyrobu ciast, naleśników i omletów. 

Źródło zdjęć: Shutterstock


Komentarze (5)

Gość 23.06.2015 10:39 Zgłoś
Jeżeli chcesz się odchudzić zdrowo, bezpiecznie i na stałe, skorzystaj ze świetnego programu redukcji wagi. Nie musisz opuszczać posiłków, możesz jeść 3 posiłki i 2 przekąski. Dołącz do tysięcy zadowolonych klientów, którzy nie mają efektów jo-jo (idealnafigura24.pl)
Gość 22.06.2015 20:04 Zgłoś
a co trwała by cię zadowoliła?Może ma taki styl,buzie ma ładną i nie musi jej pacykować.Jest naturalną.
Gość 22.06.2015 12:39 Zgłoś
Ona sama jak komosa wygląda :) Widły jej dać i do pola.
Gość 22.06.2015 12:10 Zgłoś
Ta pani ekspert... rozumiem, że jest przeciwniczką wszelkiego rodzaju makijażu, ale włosy mogła jakoś ułożyć. W końcu jest kobietą a w dzisiejszych czasach nawet mężczyźni o siebie dbają.Nieprzyjemnie się na nią patrzy.
wildturkey 22.06.2015 09:21 Zgłoś
"Zakaz picia jedzenia ....." i myslenia.