Takie zachowanie to już MOBBING. Nie pozwól na to pracodawcy

Top wideo

Nieuzasadniona krytyka, podważanie kompetencji i niewybredne docinki? Nie łudź się – to już mobbing.

Mobbing to działania wymierzone w stosunku do pracownika lub przeciw niemu, które polegają na długotrwałym i uporczywym nękaniu. Mają one doprowadzić do obniżenia poczucia własnej wartości oraz przydatności zawodowej danej osoby, ośmieszyć ją, poniżyć, a także wyeliminować ze środowiska pracy bądź przynajmniej wyizolować – wyjaśnia Alicja Biernat z Kancelarii Adwokackiej.

Ofiarą mobbingu padają najczęściej ludzie bardzo wrażliwi, emocjonalni i podatni na stres, np. z powodu trudnej sytuacji rodzinnej czy materialnej. Na ten rodzaj przemocy psychicznej narażeni są również pracownicy, którzy wykryli w firmie nieprawidłowości, a następnie je zgłosili, oraz osoby zdolne i ambitne, szybko pnące się po szczeblach kariery.

Jak radzić sobie z mobbingiem? - Trzeba być asertywnym i nie pozwalać przekraczać swoich granic – mówi adwokat. Na pewno nie powinno się pozostawać biernym i godzić na dalszy samodzielny rozwój sytuacji. O swoim problemie należy porozmawiać z innymi zatrudnionymi osobami, zwłaszcza działem kadr, lub pracodawcą. Dobrze, jeśli w firmie wprowadzono procedurę antymobbingową, dzięki której pracownik wie, co zrobić, kiedy jest szykanowany. Po pomoc można zgłosić się też do instytucji zajmujących się ofiarami mobbingu i do Państwowej Inspekcji Pracy. 

Źródło: InfoWire.pl

Źródło zdjęć: Shutterstock

Komentarze (42)

Gość 08.06.2015 09:00 Zgłoś
długo pracujesz z tym dyrektorem ?
CW 08.06.2015 08:50 Zgłoś
dzięki wspaniałej, liberalnej, prokapitalistycznej prawicy, od solidarności poprzez aws i inne kld czy śmieciowe zchn-y, aż do sPISdziałych czy POwalonych, dostaliście rodacy takie wspaniałe możliwości jak zwolnienia się z pracy takiej, w której jest wam niedobrze. korzystajcie. nazywają oni to ścieżką kariery zawodowej. budujcie ją. P.S. do redakcji. jeden filmik reklamowy to już przeżytek? ja mówię dwa to mało!!!!
ala 08.06.2015 08:46 Zgłoś
może ty w ciąży jesteś?
Gość 08.06.2015 08:46 Zgłoś
jeszcze troche to staly usmiech kierowany do danej osoby bedzie mobingiem
Małgosia 08.06.2015 08:46 Zgłoś
u mnie dyrektor popycha każdą nową ładną kobietkę która przyjmie do pracy. Nie dasz - lecisz . A płaci dobrze w firmie.
Arek 08.06.2015 08:42 Zgłoś
asertywnym byłem , powiedziałem NIE temu krajowi - i wyjechałem rok temu. Żałuje jednego ,że tak późno to zrobiłem .
Ania 08.06.2015 08:40 Zgłoś
Mobbing dotyczy pracy zawodowej,a nie stosunków z rodziną,to raz.Po drugie,nie wiem gdzie pracujesz,ale ja w swojej pracy nie muszę dotykac innych współpracowników,poza tym liczy się kontekst,a nie sam dotyk np. po ramieniu.
asew 08.06.2015 08:38 Zgłoś
jak to? przecież prokuratura wyraźnie stwierdzila ze Durczok nie mobbingował swoich podwładnych
miecz1230 08.06.2015 08:22 Zgłoś
Aby ustrzec się w dzisiejszych czasach mobingu zastosowalem drastyczne środki by uniknąć w przyszłości posadzenie o ten czyn. Z żoną witam i zegnam sie tylko podając rękę ,staram się nigdy nie przebywac sam na sam i wszystkie rozmowy z żoną i córką 15 lat nagrywam. W pracy też nagrywam jesli musze rozmawiać z kobietami , mam komfort psychiczny ze zadna z kobiet mnie nie posadzi o mobing.Widze ze dzisiaj urasta to do absurdu za dotknięcie kobiety mogę mieć olbrzymie klopoty, wiec ich teraz uniknie.
miecz1230 08.06.2015 08:22 Zgłoś
Aby ustrzec się w dzisiejszych czasach mobingu zastosowalem drastyczne środki by uniknąć w przyszłości posadzenie o ten czyn. Z żoną witam i zegnam sie tylko podając rękę ,staram się nigdy nie przebywac sam na sam i wszystkie rozmowy z żoną i córką 15 lat nagrywam. W pracy też nagrywam jesli musze rozmawiać z kobietami , mam komfort psychiczny ze zadna z kobiet mnie nie posadzi o mobing.Widze ze dzisiaj urasta to do absurdu za dotknięcie kobiety mogę mieć olbrzymie klopoty, wiec ich teraz uniknie.
Gość 08.06.2015 07:41 Zgłoś
Haha, niezłe jaja, ten post też dostanie 10 minusów na start...? Jeśli będziesz mówił prawdę na temat mobbingu, moderatorek z wp zastosuje wobec ciebie... mobbing. Żałosne.
glos 08.06.2015 07:39 Zgłoś
A kiedy zajma sie zniesieniem pracy niewolniczej ,umow zlecenie itp,rozliczeniem komunizmu,odsunieciem takich patologi wspolczesnej formy niewolnictwa jak tzw HR.tzw rekrutacja kon by sie usmial od takich spraw zaczac!
Gość 08.06.2015 07:37 Zgłoś
Widzę że cieć z wp sypnął od serca dziesięcioma minusami na start osobie, która powiedziała (niewygodną dla kogoś? "uderz w stół...") prawdę kilka postów poniżej...
koncernowy 08.06.2015 07:31 Zgłoś
A koncerny? Mają kodeksy etyczne a czesto dzien zaczyna sie i kończy na mobbingu . Nie wszyscy sa mobbingowani oczywiscie. Dotyczy to tych osób które maja cos do powiedzenia oprócz podlizywania sie i donoszenia na innych . Tych którzy są zagrożeniem lub są latwym celem ze względu na wrażliwość. Walka z tym niestety kończy sie porazka bo Ci co to robia są zwykle mocno popierani przez zarzad.
Gość 08.06.2015 07:31 Zgłoś
@Kolo z Pikolo: bo niestety tak to właśnie wygląda w praktyce, jak już zresztą było pisane niżej. Dla szefa cwaniaka-mobera są akceptowalne dwa rodzaje pracowników: wygodny lizus-doopowłaz który donosi na innych i jest ogólnie "przydatny" w różny inny sposób (on ze względu na swoje "zasługi" jest bezpieczny przed mobbingiem), oraz służalczy niewolnik który ma harować za trzech, dawać sobą pomiatać i nie wychylać się. Osoba która nie ma zamiaru być ani jednym, ani drugim, staje się głównym celem mobbera i z reguły w krótszej niż dalszej perspektywie jest usuwana z firmy.
Kewin 08.06.2015 07:30 Zgłoś
Co ten autor wypisuje jaieś głupotyże w przypadku mobbingo po pomoc należy się zgłosić do Państwowej Inspekcji Pracy. To jest instytucja bezjajowa . Tam zatrudnienisą urzędnicy do brania niemałej kasy za nic.Jak ktoś przyjdzie z takim prpblemem to umywają ręcę . Oni potrafią nakładać mandaty za nieposprzątana toaletę nic więcej.Ta onstytucja nadaje się tylko do rozwiązania.

Pokaż następne komentarze